Szőlő művelés- és metszésmódok
A kialakult metszésmódok szorosan összefüggnek a művelésmódokkal. Ezért a metszés- és a művelésmódokat csak együtt lehet tárgyalni.
A növények egyik alapvető jellegzetessége, hogy felső részükön hajtásrészeket, az alsó részükön gyökereket hoznak.
A gyökerektől a legtávolabb található rügyek hajtanak ki a legkorábban és legerősebben. Ez a csúcsdominancia. Ennek következménye, hogy az alsó rügyek alva maradhatnak, és hajtásrendszer felkopaszodhat.
Az azonos helyzetű és fejlettségű vesszőn a felső állású rügyek termékenyebbek.
A rügyek termékenységét a fajta is befolyásolja. Egyes szőlőfajták alsó rügyei terméketlenek, ezért ezeknél a fajtáknál mindig hosszú metszést kell alkalmazni. Ilyen fajta a legtöbb csemegeszőlő, pl. az Afúz Ali.
Egyes fajták alsó rügyei is termékenyek: pl. Zalagyöngye.
Más fajtáknak még a sárszeme is termékeny: pl. Izsáki sárfehér
Csap: a metszéskor visszavágott tőkén hagyott vesszőrészt nevezzük csapnak.
• Ugarcsap: A következő évi termőcsapok nevelésére használjuk. A felkopaszodás elkerülésének az érdekében az ugarcsapot mindig a termőcsap alatt hagyjuk meg.
• Biztosítócsap: feladata a sérült, felkopaszodott tőkerészek leváltásához szükséges hajtások, vesszők nevelése.

III. Művelés- és metszésmódok
2. kép: A rövidcsapos metszés változatai: az egyrügyes, a kétrügyes, és a kétrügyes egyrügyes ugarcsappal.
Soproni szálvesszős fejművelés: Főleg a Soproni borvidéken használták Kékfrankos művelésére. A tőkefejen minden évben hagytak egy kétrügyes ugarcsapot és mellette a cseren egy 15 rügyes szálvesszőt, amit visszahajlítottak a tőkefejhez és rögzítés céljából beleszúrták a földbe. Ezt a rögzítést a Filoxéra vész után nem tudták alkalmazni, így vagy a tőkefejhez vagy a karóhoz kötözték a szálvessző végét.
.
3. kép: A Soproni szálvesszős fejművelés
Szálvesszős fejművelés huzal mellett az Alföldön: A 60-as években kezdték el alkalmazni az Alföldön úgy, hogy minden második sort kivágták a fejművelésű rövid metszésű tőkékből, így kaptak egy nagyobb sortávolságot, amiben már géppel tudták a sorközök művelését és a tőkék takarását végezni. A megmaradt soroknak huzalos támaszrendszert építettek. Minden tőkén hagytak 1-2 ugarcsapot és 1-2 szálvesszőt. A szálvessző végét a támaszrendszerhez rögzítették.
4. kép: Alföldi szálvesszős fejművelés
5. kép: Bakművelésű tőke
6. kép: A hosszúcsapos váltómetszés
7. kép: Legyező művelés
8. kép: Guyot- művelés
9. kép: Alacsony kordonművelésű szőlő rövidcsapos metszése Korszerű művelésmódok
1. Lenz- Moser művelésmód: Ennél a művelésmódnál a tő- sortávolság 1,2 X 3,5 m. Törzsmagasság 130- 140 cm. A hajtástartó huzalpárok a kartartó huzal felett 30 cm-re, majd a következő az első huzalpárhoz képest 40 cm-re helyezkedik el. A termőkar 130- 140 cm magasan 100- 120 cm hosszan van kinevelve 3- 4 termőalappal. A tőke tenyészterülete 4,2 m2. Ha a fejművelésnél használt 8- 12 rügy/ m2 terheléssel számolok, akkor itt a tőkéken 40- 45 rügyet kell meghagyni. Ezt a terhelést a tőkéken félszálvesszős, szálvesszős váltómetszéssel lehet meghagyni. A váltómetszésnél a termőcsapok mellett mindig hagyunk ugarcsapot. Itt már jól látható, hogy a tenyészterület növelésével nő a tőkék egyedi terhelése.
10. kép: A Lenz- Moser művelésmód
3. Sylvoz művelés: A Sylvoz művelésű tőkéken nem folytatunk váltómetszést, csak 3-4 szálvesszőt hagyunk meg, és azt leíveljük és lekötözzük az erre a célra kifeszített segédhuzalhoz. Az erős ívelés következtében nem érvényesül a csúcsdominancia, és minden rügy kihajt. Itt a törzsmagasság 120-160 cm, a segédhuzal 40 cm-re a kartartó huzal alatt van, a hajtástartó huzal pár 40-50 cm-re a kartartó huzal felett helyezkedik el. Az alacsonyabb törzsmagasságnál két hajtástartó huzalpár is kifeszíthető, mert még így sem lesz túl magas a sor, nem árnyékolja le a mellette lévő sort és a nagyobb lombfelület hagyható, ami elősegíti a fürtök fejlődését. A tőtávolság itt is 120 cm, a sortávolság minimum 3,5 méter, hogy a gép kényelmesen tudjon a sorok között közlekedni.
11. kép: Sylvoz művelés és metszése
12. kép: Az ernyőművelés
6. A kettősfüggöny művelés: A kettősfüggönyű művelésnél két teljesen különálló lombfalat nevelünk. Metszése megegyezik az egyes függönyével. A gépi szüret itt könnyebben megoldható, mert a gépet nem zavarja a támaszrendszer. A tőtávolság itt is 120 cm, de a sortávolság minimum 4,5 méter. A támaszrendszert és a művelésmódot a 13. kép szemlélteti.
13. kép: A kettősfüggöny művelés
14. kép: A Duplex művelés
Rövid összefoglalás:
Látható, hogy a művelésmód korszerűsödésével jelentősen nő a sortávolság és ezzel együtt nő az egy tőkére eső terhelés. Az egyes tőkék jelentős terhelés növelése negatívan befolyásolhatja a termés minőségét. A sortávolságot a gépekhez való alkalmazkodás miatt növelték az évek alatt. Érdemes kisebb sortávolságú ültetvényt létesíteni, és a sortávolsághoz megfelelő gépet vásárolni, és a tőkéket egyedileg kisebb rügyszámmal terhelni. A fagyveszélyes helyeken semmiképpen nem szabad magasművelésű szőlőt telepíteni a fagy miatt, ezért ott valamelyik hagyományos művelés módot célszerű telepíteni huzalos támaszrendszer mellett. Például ilyen a szálvesszős fejművelés huzal mellett, mert ennél a művelésnél a vesszők minden évben könnyen betakarhatók.
Sávolyi Péter kertészmérnök